BALI 1st part

Ještě to není ani měsíc co jsem se vrátila z dovolené na Bali. Bali jsem si užívala 2,5 týdne a byla to zatím nejlepší dovolené na které jse...

Ještě to není ani měsíc co jsem se vrátila z dovolené na Bali. Bali jsem si užívala 2,5 týdne a byla to zatím nejlepší dovolené na které jsem kdy byla. Na ostrově Bali jsem byla s přítelem a o této dovolené jsme mluvili od začátku našeho vztahu. Přítel už na Bali v minulosti byl, takže byla výhoda, že věděl, jak to na ostrově chodí. V prvním díle jsem si připravila malé shrnutí pro ty, co by se na Bali rádi podívali a předem se připravili na cestu a na to co je čeká.


10 TIPŮ, CO UDĚLAT NEŽ ODJEDEŠ
  1. Vyber si osobu, se kterou budeš cestovat. Uvědom si, že s touto osobou budeš trávit většinu času, proto by to měla být osoba, se kterou se navzájem snesete a hlavně domluvíte, to znamená, že máte od dovolené podobná očekávání. Naše dovolená byla o kompromisech, na kterých jsme se oba bez problémů shodli - VÝLETY x PLÁŽE x SURF
  2. Zkontroluj si platnost pasu.
  3. Vyber si termín, kup si letenky a připrav se na dlouhý let. Hned od začátku jsme měli jasno, že chceme letět se společností Emirates, velikou roli samozřejmě hrál rozpočet. Zpáteční letenku jsme chytli v zimní akci Emirates za skvělou cenu cca 16 500,- Vybrali jsme si variantu letu Praha - Dubai - Jakarta, s nejlepší možnou variantou času na přestup - v Dubai i na Jakartě 3 hodiny na obou směrech. Emirates můžu všem doporučit, jejich letadla jsou zárukou komfortu, dobrého jídla a zábavy, díky které let uteče jak nic :) Pro přepravu z Jakarty do Denpasaru jsme zvolili domestikový let s AirAsia. Letenka tam i zpět vyšla dohromady přibližně na 2000,-/osoba
  4. Pořiď si průvodce a plánuj výlety. Prostudování kvalitního průvodce není nikdy na škodu. Zainvestovali jsme do průvodce Lonely Planet - verze pro iPad a také do kapesní verze tohoto průvodce. Doporučuji ti sledovat stránky "Život na Bali", najdeš zde spoustu užitečných rad a tipů na výlety a pokud máš chytrý telefon, tak není na škodu stáhnout i aplikaci TripAdvisor.
  5. Nech se očkovat. Na Bali není povinné žádné očkování, doporučené je očkování proti žloutence a břišnímu tyfu.  Mám známé, kteří jeli na Bali bez jakéhokoli očkování a nic jim nikdy nebylo. Věděla jsem, že budeme často jíst na jídlo "z ulice" tak jsem pro svůj klid raději podstoupila očkování proti žloutence. Očkování proti tyfu jsem vynechala, v době před naší dovolenou nebylo v České Republice dostupné.
  6. Omrkni ubytování. Není třeba více rozvádět, přeci jen se cestuje mnohem lépe s pocitem, že víš, kde po náročné cestě složíš hlavu. 
  7. Naplánuj si rozpočet. Nestojí za to na Bali šetřit. Ceny zboží, jídla a služeb jsou oproti České Republice opravdu směšné. Navíc jsou na Bali úžasné surfoutlety, kde se dá koupit značkové zboží oproti našim cenám za pakatel! Veliký šok pro mě byl, když jsem moje Roxy plavky, které jsem si kupovala v českém outletu asi za 1200,-, na Bali viděla v přepočtu na naše asi za 350,-. Ani minutu jsem se nerozmýšlela a hned jsem si tam koupila další :)
  8. Zařiď si mezinárodní řidičský průkaz. Jakmile místní spatří bílého, tak to pro ně hned znamená, že mají peníze a toto platí obzvláště u policistů. Na silnicích se silnější dopravou dělají zátahy na bělochy a první, na co se ptají je mezinárodní řidičský průkaz. Pokud nemáš, budou ti chtít dát pokutu, v tu chvíli je dobré nabídnout úplatek. Mezinárodní řidičák bych už nepodceňovala a těch pár korun před odjezdem bych do něj investovala, za dobu strávenou na Bali ho po nás chtěli třikrát.
  9. Připrav se na jinou, trochu chaotickou dopravu. Na Bali máš na vybranou, buď budeš jezdit všude taxíkem nebo si musíš půjčit skútr. Skútr je samozřejmě levnější a svobodnější varianta. Připrav se na to, že na Bali se jezdí v opačném směru než v Čechách a platí jiná pravidla než u nás. Nazvala bych to hesly, že "kdo troubí ten jede" a nebo "troubím, tak si dej pozor, jedu :)"
  10. Vyměň si peníze. Pokud chceš mít hotovost, doporučuji vyměnit koruny na USD a následně na Bali za IDR. Bankomaty jsou skoro na každém rohu, takže není problém případně kdekoli vybrat. Kartou se dá platit snad v každém větším obchodě nad určitou částku, ale účtují si za tuto "službu" většinou 3% z celkové útraty.

Může se ti líbit

0 COMMENTS

Děkuji za komentář :)

VISITORS

Blog Archive