KOMBUCHA: ELIXÍR ZDRAVÍ A MLÁDÍ

Dnes pro vás mám tip na drink, co vás zaručeně nakopne! Možná vás zklamu - nejedná se o vodku s redbullem. Jde o fermentovaný nápoj z kom...

Dnes pro vás mám tip na drink, co vás zaručeně nakopne! Možná vás zklamu - nejedná se o vodku s redbullem. Jde o fermentovaný nápoj z kombuchy, který piju každé ráno nalačno už asi přes měsíc. Od té doby se mi výrazně snížila nesnesitelná únava, cítím se víc ve formě, díky tomu se mi dlouhodobě zlepšila nálada a jsem šťastnější. Příprava se sice může zdát trochu složitá, ale když to zvládnete jednou, tak pak už to brnkáte :)

Na 1,7l potřebujete:
kombuchu - můžete koupit v prodejnách se zdravou výživou a nebo se zeptejte kamarádů, jestli ji nepěstují, já tu první dostala od kamarádky <3
skleněné nádoby
5 pytlíků černého čaje
2 pytlíky ovocného čaje
6 lžic bílého cukru
utěrka
gumička
plastové (!) sítko

Důležitá pravidla:
- kombucha si nerozumí s kovem - takže používejte skleněné nádoby
- dbejte na to, aby nebyly nebyly od saponátu
- pomáhejte si dřevěnými nebo plastovými nástroji (ne příbory!)
- mějte čisté ruce
- a voda musí být opravdu vychladlá..

V uvařené vodě nechte vylouhovat čaj, přidejte cukr, vyndejte pytlíky a nechte vychladnout. Po vychladnutí přidejte do čaje kombuchu i s nálevem, ve které jste ji dostali. Nádobu přikryjte utěrkou a zabezpečete gumičkou. Pak dejte vašeho nového domácího mazlíčka na nějaké tmavé, uzavřené a tiché místo v kuchyni, kde bude vklidu kvasit. Kvašení trvá 7-10 dní a poslední dny už by vám už měla plavat na hladině. Nápoj ochutnávejte brčkem, je hotový ve chvíli, kdy vám trošku perlí na jazyku. Je to chuťově fakt dobrý a je to podobné cideru.
Pak vyjměte kombuchu. V tuto chvíli si můžete všimnout, že u vaší kombuchy vyrostla druhá kombucha! Takže tu novou dejte do plastové krabičky s deci vašeho vyrobeného džusu a vyrobte si z ní pak nápoj na další týden. No a se starou můžete naložit všelijak. Darujte jí kamarádce :), použijte znovu nebo se jí zbavte. Výsledný nápoj si přelijte do nádoby, ve které ho chcete uchovávat. 
A pak celý proces zase odznova! Nápoj uchovávejte v lednici a každé ráno do sebe kopněte dvě deci :)

Na uchování výsledného nápoje se mi osvědčila skleněná láhev od vody Voss. Používám ji pořád dokola a když jedu někam na víkend, tuhle láhev si jednoduše přibalím do kabelky. Na mém instagramu @terijay probíhá o velkou vodu Voss ve skle malá soutěž :) 

Kombucha působí dost "medůzovitě" :)

Může se ti líbit

2 COMMENTS

 1. Zaujímavé, ešte som o tom nepočula. Ale odradilo ma 6 lyžíc cukru :D toľko príjmem za 5 dní :D
  World of Nicol

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já normálně cukr taky vůbec! Ale ta kombucha ho potřebuje k tomu, aby fermentovala a rostla... Po tomhle procesu to tak sladce nechutná.. Jak píšu v článku, chutná to pak jako cider :)

   Vymazat

Děkuji za komentář :)

VISITORS

Blog Archive